top of page

Avrupa'da Kış Güneşi Nasıl Yakalanır?

Başlığın cevabı Kanarya Adaları. Teknik olarak adalar aslında Kuzey Afrika'da ama İspanya’ya bağlı. Bununla birlikte, Avrupa'dan nispeten kısa bir uçuşla, bu adalar kış aylarında D vitamini alabilmek için en iyi fırsatı sunuyor.


Küçük çocuklar için sunduğu çeşitli aktiviteler nedeniyle tüm Kanarya Adaları arasında Tenerif’i seçtik. Şubat ayında gün boyunca 20 ° C'nin üstünde seyreden sıcaklıklar, güneşli ve açık mavi gökyüzü, soğuk ve yağmurlu Kuzey Avrupa'dan gelmemizi gerektiren nedendi. Okyanusun sıcaklığı bile çocukların oyun oynaması için uygundu. Bununla birlikte, adanın güney kesiminin sunduğu güzel kumsallar, çocuklar için saatlerce eğlence vadediyor.


Tenerif, Mallorca gibi diğer İspanyol adalarının güzelliği ve sofistikesine sahip olmamasına rağmen, güneyindeki ılıman kış havası nedeniyle Alman, Rus ve İngiliz turistler arasında oldukça popüler. Adanın kuzey yarısı farklı bir hikaye. El Teide volkanik milli parkının kuzeyinde kalan bölgede hava genellikle soğuk, sisli ve yağmurlu. Adanın iki yarısı tamamen farklı iklimlere sahip. Doğasında da bu fark edilebiliyor. Kuzey çok yeşilken, güney hemen hemen bir çöl.


Adanın tarihi ve mimari cazibesi olmasa da, güzel kasabalar ve köyleri var; bunlar UNESCO Dünya Mirası alanları. Adanın kuzeyindeki La Orotava, El Teide Milli Parkı yakınındaki Vilaflor, Garachico ve Masca gibi sevimli köylere ve adanın başkenti Santa Cruz’ a yakin olan San Cristobal de la Laguna tarihi merkezi ziyaret güzel bir gezi olabilir.


El Teide Volcano
El Cristobal de la Laguna

Doğaya düşkün ve yürüyüşü seviyorsanız, adanın en popüler yeri olan El Teide Volkanik Ulusal Parkı’nın yanı sıra, Anaga'nın kırsal parkı, Sendero El Bosque Encantado ve Los Gigantes uçurumları şiddetle tavsiye edilir.


Los Gigantes

Küçük çocuklu ailelere gelince, faaliyetler oldukça bol: Gine domuzlarının karıncalardan daha fazla olduğu Los Cristianos'taki Maymun Parkı, denizaltı safarileri ve okyanusta balina izleme turları gibi. Su parkları ve çok ünlü hayvanat bahçeleri var, ancak prensip olarak, hayvanların bu tür zindanlarda olmasına karşıyım, bu yüzden onları ziyaret etmiyorum, tavsiye de etmem. Playa de las Americas'ta çocukların oldukça eğlenceli buldukları bir ışık ve müzik çeşmesi de var. Arona'daki Playa de las Americas'ın mini bir Las Vegas havası verdiğini de eklemeliyim.Dışarıda yemek kolay ve birçok lezzetli seçenek bulunuyor. Araç kiralamak kesinlikle şart. Konaklamaya gelince, bunu sık sık yapmıyorum ama son derece memnun kaldığım için bahsetmek zorundayım. Biz AirBnb vasıtasıyla Adeje Paradise’da kaldık ve kesinlikle aldığımız en iyi karar oldu.


Comments


bottom of page