top of page

Arjantin Bölüm VI – Buenos Aires


Tarih: 28 Aralık 2010

Gün: Salı

Yer: Buenos Aires

Çalakalem: Bugün Buenos Aires’in dünyadaki en gürültülü 4’üncü şehir olduğunu öğrendik.

El Calafate’deki son sabahımızda mükemmel güneşli, masmavi gökyüzülü bir havaya uyandık. Ne çok sıcaktı, ne çok soğuk. Mükemmeldi. Bundan istifade, son defa şirin ve mütevazı evlerle ve çok eski model arabalarla dolu (buna dedemin sahip olduğu Murad da dahil) kasabada son kez yürüyüşe çıktık. El Calafate ve Patagonya’yı özleyeceğim. Buranın uzaklığından ve ulaşımın çok pahalı olmasından dolayı bir daha gelebileceğimi hiç sanmıyorum ama eğer öyle bir şansım olursa, Patagonya steplerinde at üzerinde bir geziye çıkmayı isterim doğrusu. Aslında onca büyük ve kalabalık şehirlerden sonra, böyle sessiz sakin bir tatil kasabasında vakit geçirmemiz çok iyi ve dinlendirici oldu.

Öğleden sonra Buenos Aires’e vardığımızda kendimizi yine bambaşka bir iklimde, 35 derece kaynayan bir sıcaklıkta bulduk. Tam 3,5 saat boyunca şehirde öylece yürüdük, özellikle otelimiz Las Americas yakınındaki Recoletta Mahallesi’nde (İstanbul’un Nişantaşı’sına denk)

Rooftops of Recoletta in Buenos Aires

ve nehir kenarındaki şık Puerto Madero’da.

Bridge View in Puerto Madero

Ship by Puerto Madero

Puerto Madero Walkway

Boşuna Buenos Aires’e Amerika kıtasının Paris’i dememişler.

Parisian Building in Buenos Aires

Gerçekten de öyle. Yer yer Paris’ten daha temiz, yer yer daha pis ve karmaşık.

Streets of Buenos Aires

Paris’in daha geniş caddeli ve modern binalı versiyonu.

Modern Building in Recoletta Neighborhood of Buenos Aires

Recoletta’da kısa bir süre mola verip Cumana isimli bir lokantada empanada isimli Arjantin böreğinden yedik. Empanadanın içine ne isterseniz konulabiliyor: et, balık, tavuk, sebze, peynir vs. Oldukça lezzetliydi ve yerlilerin takıldığı bir yere gitmek iyi bir seçimdi ancak dekorasyonun ve servisin empanadalar kadar iyi olduğunu söyleyemeyeceğim.

La Cabana Steakhouse in Puerto Madero

Puerto Madero’da da Happening isimli bir Arjantin restoranında yemeğimizi yedik. Yarın tüm şehirdeki turumuzu tamamlayacağız ve sonra da Güney Amerika’ya veda edeceğiz.

Bus queue in Buenos Aires

Comments


bottom of page