top of page

Kenya Bölüm III


Cumartesi 20 Aralık 2008

Bu akşam üzeri yaptığımız safari başarısız geçti denebilir. Bizimle aynı locada kalan Amerikalı gay çift, sabah çıktıkları safaride çita gördüklerini söyleyince biz bayağı heyecanlandık. Bugün öylece çita ve leopar aradık ama nafile.

Elbette isimlerini bile hatırlamadığım, inanılmaz güzellikte ve çirkinlikte kuşlar gördük ama bugün gördüğümüzün en ilginci yabani domuz ve inanılmaz sevimli, bir karış büyüklüğündeki iki yavrusu (gerçekten çok şirinlerdi) ve büyük bir kum yuvası içindeki 23 devekuşu yumurtasıydı.

Bu akşam Kenya yemeği yedik. Mısır unundan ekmek, ugali denilen undan yapılan ezilmiş pirince benzeyen bir yemek, brokoli çorbası, baharatlı mercimek yemeği ve baharatlı, domatesli, soğanlı salata. F. kuzu yedi.

Locaya bugün başka yeni bir çift daha geldi. Toplam altı olduk şimdi. Gitgide kalabalıklaşıyoruz. Locanın sahipleri özel yatırımcılar (beyaz Kenyalılar ve İsviçreliler) ve bu toprakların sahibi Masai halkı imiş. Masailer burada iş buluyorlar, maaş alıyorlar ve kira da kazanıyorlar. Para bazılarını işletmecilere göre maymun iştahlı yapsa da, kızların okula gönderilmesinde, okul binası inşaatında vs. kullanılıyormuş.

Masai erkekleri hala ondan fazla kadınla evlenme hakkını ellerinde tutsa da (başka dil konuşan, Kenya’daki diğer 42 kabile gibi), bazıları modern zamanlara ayak uydurup bu uygulamayı azaltıyorlarmış. Kadın sünneti de devam etse de bazı STK’lar bu konuda da çalışmalar yapıyormuş. Ayrıca aslan turizminden para geldiğini anladıkları için, sünnet olunca aslan avlama geleneğini sözde aza indirmişler. Genel olarak savaşçı geleneğe sahip olsalar da Masailer çok sakin, kibar ve akıllılar. Taşıdıkları bıçak veya hançer dışında onlara baktığımızda ve konuştuğumuzda savaşçı olduklarına inanmak çok güç. Batı dünyası ya da şehir insanından çok daha sakin ve barışçıl gözüküyorlar. Bazıları hayvan sürülerine çok bağlanırmış ve çok fakir olmalarına ve yüzlerce hayvanları olmasına rağmen, onları çok sevdikleri için bunları yemez veya satmaz ve hayvanlar kuraklıkta telef olunca kabile mensupları veya Masailer öylece ortada kalırlarmış. Bu arada hayvan dünyasındaki aile bağlılığı bazı durumlarda neredeyse insanlardan daha güçlü. Erkek devekuşunun dişiye yaptığı kur dansı ve yumurta ve bebeklerini koruyup, kollamasını anlattı rehber. Gerçekten çok ilginç. Ama mesela şahin gibi bazı kuşlarda güçlü olan yavru kuş güçsüz olanı öldürürmüş ki daha fazla yemek yiyebilsin. Bu da insanın yaradılışını, Adem’in oğullarını hatta hanedan uğruna birbirlerini öldürebilen Osmanlı veya diger saraylı prenslerin birbirlerini öldürüşlerini hatırlatıyor.

bottom of page