top of page

POLONYA: Acıların ve umudun buluştuğu ülke


Kendisinin sonunda Avrupalı olduğunu Birliğe tastik ettirmiş olan Polonya, eski günlerinin hatırına hala yabancılara şüpheyle bakan bir toplum. Gümrükte Polonya’da vaktinizi nasıl geçireceğiniz ve nerede kalacağınıza dair soruları detaylı bir biçimde sıkılmadan cevap vermeye, ancak ülkeye girer girmez de sürprizlerle dolu bir ülkeyi gezmeye hazırlıklı olun.

Eski siyasi rejimin kalıntıları başkent Varşova’nın geniş bulvarlarında ve bronz heykellerinde hissedilebiliyor. 2. Dünya Savaşı’nda tamamen yerlebir edilmiş olan şehir sıfırsan aslına sadık kalınarak yeniden inşaa edilmiş. Bu temiz, kültür etkinlikleriyle donanmış, ekonomik aktivitelerle hızla dünyaya açılan şehir eski Doğu Bloku ülkelerine karşı sahip olabileceğiniz tüm önyargıları ortadan kaldırıyor.

Savaştan Varşova kadar nasibini almamış olan Krakow kenti, tarihe damgasını vurmuş Copernicus ve Papa 2. Jean Paul gibi isimlerin doğumyeri. Arnavut kaldırımlı sokakları, Bohemya tarzından esinlenmiş binaları ve her köşe başında karşılaşacağınız sokak sanatçılarıyla Krakow ruhunuzu okşayacak bir şehir. Yahudi mahallesinde Eskinazi mutfağından örnekler tadabilir, Polonya’nın meşhur ‘süt barlarında’ içine her türlü malzemenin katıldığı mantılardan çok ucuz fiyatlara yiyebilirsiniz. Wawel Kalesi’ni ziyaret edip Polonya’nın savaş öncesi tarihinden çok şeyler öğrenebilirsiniz. Wawel Kalesi’ndeki İslami Sanatlar Galerisinde, Osmanlıların Viyana’yı terkederken arkalarında bırakmış oldukları halı, silah, çadır örneklerini görmeniz mümkün. Hindular için önem taşıyan dünyadaki yedi çakradan biri de Wawel Kalesi’nin avlusunda bulunuyor.

Krakow’a bir saat mesafedeki Auschwitz ve Birckenau’yu gezmek herkesin insalık borcu. Gözyaşlarıyla dolu geçecek, hayatınız boyunca aklınızdan çıkaramayacağınız bu iki esir kampının turu ziyaretçileri hiçbir kitapta okuyamayacakları ya da hiçbir filmde göremeyecekleri kadar eğitiyor ve etkiliyor.

Polonya’da seyahat etmenin en güvenli yolu temiz, hızlı ve sık olan tren. Böylece ülkenin doğasını ve köylerini de görme fırsatınız olacaktır.

bottom of page